praca.intraservis.pl / Wiadomości / Artykuły / Delegowanie do pracy za granicą
Delegowanie do pracy za granicą

Delegowanie do pracy za granicą

11 sierpień 2023 Artykuły

Pracownicy polskich firm, zarówno Polacy jak i obcokrajowcy, mogą być delegowani do pracy poza granicę kraju. Jest to czasowa migracja ekonomiczna z Polski, do innego państwa znajdującego się w Unii Europejskiej lub na Europejskim Obszarze Gospodarczym. Na cały czas jej trwania istnieje ekonomiczna więź pracownika z Polską. W Intraservis takie delegacje organizujemy do pracy w Holandii.

Czas delegacji

Delegowanie z zasady jest tymczasowe. Zgodnie z prawem, powinno trwać przez pewien określony wcześniej czas. Delegacja nie może mieć charakteru stałego. Obecnie wyróżnia się dwa okresy delegowania – krótkoterminowy i długoterminowy. Pierwszy nie przekracza 12 miesięcy, długi może być dłuższy. Pracodawca delegujący krótkoterminowo może wydłużyć ten okres do maksymalnie 18 miesięcy, odpowiednio motywując przedłużenie okresu delegowania pracownika.

Wynagrodzenie pracowników delegowanych

Od chwili oddelegowania, wynagrodzenie dla pracownika ustala się i wypłaca w oparciu o przepisy obowiązujące w kraju do którego jest delegowany. Warunki te dotyczą także terminów i formy wypłaty wynagrodzenia – w przypadku Holandii, wypłacana jest pracownikowi pensja w euro. Pracownicy delegowani są objęci warunkami zatrudnienia określonymi w prawie holenderskim, m.in. dotyczącymi płacy minimalnej czy liczby dni urlopu.

Najważniejsze wymagania

Delegowani pracownicy muszą bezwzględnie posiadać zaświadczenie A1 oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotne (EKUZ). Dokument A1 potwierdza, że wszystkie składki delegowanego pracownika opłacane są w ZUS i pracownik nie jest objęty systemem ubezpieczeń społecznych kraju, w którym świadczy pracę. Warunkiem otrzymania takiego zaświadczenia jest, co najmniej miesięczne ubezpieczenie pracownika lub miesięczny okres zamieszkania w Polsce, bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia. W innym przypadku wymagane będą dodatkowe kroki i dokumenty.

Co powinien wiedzieć pracownik?

Delegacja to duża zmiana w życiu pracownika, zatem powinien on otrzymać, jeszcze przed wyjazdem, komplet informacji o tym gdzie wyjeżdża, na jak długo, w jakiej walucie i wysokości wypłacane będzie jego wynagrodzenie, jakie otrzyma świadczenia i w jaki sposób wróci do kraju. Wszystko to, pracodawca ma obowiązek przedstawić na piśmie.

Agencje pracy tymczasowej mogą delegować pracowników na teren krajów wspomnianych wspólnot – Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Delegacja odbywa się w ramach współpracy z pracodawcą użytkownikiem, posiadającym siedzibę na terenie docelowego państwa. Intraservis współpracuje z takim pracodawcą, zatrudniając na terenie Holandii. Nasi specjaliści rzetelnie przygotowują niezbędne dla pracowników dokumenty, dbając o każdy szczegół i zapewniając kompleksową i profesjonalną opiekę.

KONTAKT

Jesteśmy dla Ciebie

Chcesz dołączyć do projektu? Czekamy właśnie na Ciebie. Nie krępuj się, skontaktuj się z nami już teraz.

  • Biuro Obsługi Kandydata
  • Szczecin, ul. Małkowskiego 26/16

Rekruterzy

MASZ PYTANIA?

Napisz do nas

Wypełnij prawidłowo pole
Wypełnij prawidłowo pole
Wypełnij prawidłowo pole
Wypełnij prawidłowo pole