praca.intraservis.pl / Wiadomości / Artykuły / Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika

7 maj 2024 Artykuły

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika to etap, który może być dla obu stron wyzwaniem. Dla pracownika oznacza to zmianę w życiu zawodowym, natomiast dla pracodawcy może wiązać się z koniecznością znalezienia zastępstwa oraz zachowaniem płynności działania firmy. Warto zrozumieć zasady tego procesu, aby przeprowadzić go w sposób sprawiedliwy i zgodny z przepisami prawa pracy.

W niniejszym artykule omówimy różne aspekty rozwiązania umowy o pracę przez pracownika, poczynając od możliwości polubownego porozumienia do sytuacji, gdy pracownik decyduje się na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Przedstawimy także prawa i obowiązki obu stron oraz kroki, które należy podjąć w celu zakończenia współpracy w sposób zgodny z przepisami prawa.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Jeśli obie strony, chcą zakończyć współpracę w sposób polubowny, mogą to zrobić za porozumieniem stron. Wymaga to zgody obu stron oraz podpisania dokumentu potwierdzającego termin i warunki zakończenia współpracy.

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Każda umowa o pracę może być rozwiązana przez pracownika za wypowiedzeniem. Pracownik może to zrobić z dowolnego powodu, bez konieczności jego ujawniania, w każdym momencie trwania zatrudnienia, poprzez złożenie pisemnego oświadczenia pracodawcy.

Przyczyny rozwiązania umowy bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest możliwe w dwóch sytuacjach:

  • Gdy wystąpi szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, stwierdzony przez orzeczenie lekarskie.
  • Gdy pracodawca dopuszcza się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy od stażu pracy pracownika w firmie:

  • Do 6 miesięcy – 2 tygodnie
  • Od 6 miesięcy do 3 lat – 1 miesiąc
  • Powyżej 3 lat – 3 miesiące

Zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy

Jeśli pracownik ma okres wypowiedzenia, a pracodawca nie chce, aby nadal świadczył pracę, pracodawca może zwolnić go z tego obowiązku, jednak musi wypłacić mu wynagrodzenie za czas wypowiedzenia.

Roszczenia pracownika

Jeśli pracownik rozwiązał umowę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę, przysługuje mu odszkodowanie za okres wypowiedzenia. Jeśli pracownik rozwiązał umowę bez podstaw, pracodawca może dochodzić odszkodowania od pracownika. Odszkodowanie należne pracodawcy od pracownika ustala się w wysokości wyrządzonej szkody.

Zakończenie współpracy

W dniu, kiedy pracownik złoży oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, kończy się wasza współpraca. Pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi świadectwo pracy w tym dniu.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika to proces, który należy przeprowadzić zgodnie z przepisami prawa pracy oraz w duchu dobrych relacji między pracownikiem a pracodawcą. Zapewnienie klarowności i uczciwości w całym procesie przyczynia się do zminimalizowania nieporozumień i konfliktów.

KONTAKT

Jesteśmy dla Ciebie

Chcesz dołączyć do projektu? Czekamy właśnie na Ciebie. Nie krępuj się, skontaktuj się z nami już teraz.

  • Biuro Obsługi Kandydata
  • Szczecin, ul. Małkowskiego 26/16

Rekruterzy

MASZ PYTANIA?

Napisz do nas

Wypełnij prawidłowo pole
Wypełnij prawidłowo pole
Wypełnij prawidłowo pole
Wypełnij prawidłowo pole